Siroz

Siroz ya da kronik karaciğer iflası, karaciğerde geri dönüşü olmayan sakatlıklara veya yaralanmalara sebep olabilir. Kronik karaciğer iflasının ilerlemesi, akut karaciğer iflasından daha yavaş olsa da dış görünümü daha kötüdür. Karaciğer hücreleri yavaşça zarar görür ve böylece karaciğer de yavaşça işlevsiz hale gelir.

Albümin ve kanı pıhtılaştıran etmenler gibi karaciğerin ürettiği ana maddeler yavaşça azalır ve toksik maddeler normal olarak toksik olmayan maddelere dönüşerek karaciğer tarafından çoğaltılır. Yaralanmaların karaciğerdeki kan akışını engellemesiyle portal hipertansiyon (ana karaciğer damarında basıncın artması) ve sindirim sisteminde kanamalar meydana gelir. Karaciğerdeki siroz bir çok nedenle ortaya çıkabilir.

Amerika’da ve Avrupa’da genellikle yüksek alkol kullanımından dolayı siroz vakaları görülür. Alkolden kaynaklanan karaciğer hastalığı, karaciğer hücrelerindeki yağ oranının artmasıyla oluşur. Bu hücrelerin ölümlerinin aşamalar halinde ilerlemesi, alkolden kaynaklanan karaciğer iltihabına 5, ve yaralara sebep olur.

Karaciğerde hasara neden olan alkol oranı, insandan insana değişir. Genelde, günlük olarak alınan az miktardaki alkol kadınlarda ve ardından erkeklerde siroza neden olabilir.

Semptomlar

Kronik karaciğer iflasında seneler boyunca belirtiler gözlenemezken karaciğer giderek etkisiz hale gelir, aşamalı olarak yaralanır ve bu yaralanmalardan dolayı etkisiz hale gelir. Genel belirtiler;yorgunluk, güçsüzlük, iştahsızlıktan ve kilo kaybından meydana gelen bitkinliktir. Hafif sarılık da belirtiler arasındadır. Kolay kanama ve morarmanın nedeni, proteinlerin ihtiyaç duyduğu pıhtı kanın elverişli miktarda üretilmemiş olmasıdır.

Toksinlerin artmasından dolayı deriniz kaşınabilir. Karaciğer tarafından temizlenen birçok ilacın etkisine karşı, daha hassaslaşabilirsiniz. Toksinler birikmeye başlar ve akli değişikliklere sebep olur. Hastalığın ilerleyen evrelerinde, sanlığa bağlı sararmalar veya safra taşlan meydana gelebilir.

Ayrıca karaciğerin ana damarında, yara oluşumundan dolayı vuku bulan yüksek basınç (kapı toplardamar), yemek borusundaki ve midedeki damarların şişmesine sebep olur.

Varis diye adlandırılan bu şişmiş damarlar, hayatı tehdit edecek biçimde patlamaya elverişli olabilir ve kırılganlaşabilir.

Albümin (karaciğer tarafından üretilen ana protein) düzeyinin kanda düşmesiyle, kandaki sıvılar bazı dokulara doğru sızar ve özellikle bacaklarda şişmelere neden olur. yaratır. Kaslar büzülmeye başlar ve kollarla uyluklar incelir.

Tedavi Seçenekleri

Doktorlar, hastalık belirtilerine ve fiziksel incelemelere göre teşhisi oluştururlar. İştahsızlık, mide bulantısı ve bazı fiziksel düzensizlikler bu belirtileri oluşturur. Sirozun ilk evrelerinde sadece karaciğer genişler; ama ilerleyen evrelerde karaciğer daralmış ve yumrulaşmış bir hal alır.

Doktorlar, karaciğerin şeklini ve boyutunu fiziksel incelemelerle saptarlar.

Bu tip incelemelerde, karaciğer iflasının altında yatan nedenler; sarılık, deri üstünde örümcek gibi duran ince kan damarları ve kontrol altına alınamayan el titremeleri gibi ipuçlarıyla ortaya çıkarılabilir. Kan testleri, karaciğerin yeterli oranlarda ana maddeleri üretemediğini, toksinlerin (amonyak gibi) kan değerlerinde artış gösterdiğini veya safra kanallarının yaralar nedeniyle tıkandığını ortaya çıkartır. Bu da, kronik karaciğer yetmezliği teşhisinin ilave bir kuvvetli delilini teşkil eder.

Sirozun teşhisi, karaciğerin görüntülenmesiyle de oluşabilir, Sirozu teşhis etmede, biyopsi yöntemine de başvurulabilir.

DİKKAT!
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
X
İnternet sitemizi ziyaret ederek Çerez Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.

Biz Sizi Arayalım